Skip to content Skip to navigation

Zmysły

Dział forum: 

Zmysł wzroku
Do autystyków cierpiących na nadwrażliwość wzrokową dociera zbyt dużo bodźców. Zazwyczaj preferują łagodne oświetlenie i stonowaną kolorostykę otoczenia. Mają słabą tolerancję światła  słonecznego. Za to charakteryzują się doskonała pamięcią wzrokową. Natomiast niedowrażlieość będzie objawiała się dążeniem do dostarczania mocnych wrażeñ wzrokowych(do mózgu dociera zbyt mało bodźców). Zaobserowawałam u nich preferencję jasnych,mocnych kolorów i światła sztucznego lub słonecznego.
Zmysł słuchu
Osoby z nadwrażliwością słuchową charakteryzują się małą tolerancją na hałas i ogromną niechecią do czynności higienicznych związanych z myciem, suszeniem,strzyżeniem wlosów. Przy zbyt małej wrażliwości słuchowej wytwarzane są głośne dźwięki.
Zmysł węchu
Autyści z nadwrażliwością węchową wyczuwają zapachy ze znacznej odległości i ze znaczną intensywnością. Z niedowrażliwością poszukują silnych doznañ zapachowych(często obwąchują osoby i rzeczy w swoim otoczeniu). Im coś silniej pachnie tym lepiej.
Zmysł smaku
Jeśli chodzi o niedowrażliwość to można zauważyć intensywne poszukiwanie silnych doznań smakowych stąd też upodobanie do smaków gorzkiego i kwaśnego.
Zmysł dotyku
Osoby z nadwrażliwością są mało odporne na zmiany temperatur,charakteryzują się dużą wrażliwością na ból. Niedowrażliwość objawia się z kolei tym, że dzieci nie są wrażliwe na ból(w tej grupie występują zachowania autoagresywne).