Skip to content Skip to navigation

Rodzic terapeutą autystycznego dziecka

Diagnoza o autyzmie dziecka bywa przyjmowana w różny sposób. Jedni przyjmują tę informację z ulgą, ponieważ potwierdza ona, że nieprawidłowy rozwój dziecka nie jest wynikiem popełnionych przez nich błędów. Inni natomiast reagują na diagnozę z przerażeniem. Obawy tych rodziców nie są bezpodstawne, ponieważ autyzm stanowi jedno z najpoważniejszych zaburzeń rozwojowych. Autystyczne dzieci mają problemy z komunikacją z otoczeniem, a często pojawiają się u nich także zaburzenia sensoryczne. Do zaburzeń związanych z autyzmem zalicza się fobię i autoagresję.
Szybkie postawienie diagnozy jest bardzo ważne, ponieważ wyłącznie wcześnie rozpoczęta i właściwie prowadzona terapia może pomóc autystycznemu dziecku. Całkowite wyleczenie autyzmu jest niemożliwe, jednak dzięki odpowiedniemu leczeniu można ograniczyć skutki tego zaburzenia i wykorzystać potencjał, który tkwi w osobie cierpiącej na autyzm. Niestety, sytuacja w Polsce nie wygląda zbyt dobrze. Zazwyczaj to rodzice samodzielnie określają przyczynę niewłaściwego zachowania swojego dziecka, a wizyta u lekarzy potwierdza ich przypuszczenia. Postawienie diagnozy nie oznacza jednak natychmiastowego rozpoczęcia terapii, ponieważ czas oczekiwania na nią wynosi nawet rok, ze względu na małą ilość specjalistycznych placówek. W Krakowie działa tylko jeden państwowy ośrodek, w którym pacjent ma zapewnione około 2 godziny indywidualnej terapii w ciągu tygodnia. Koszt kilku spotkań oraz wykonania podstawowych badań w prywatnych placówkach wynosi blisko 1000 złotych, co przekracza możliwości wielu zainteresowanych. Przez wiele miesięcy rodzice autystycznego dziecka są zatem zmuszeni do radzenia sobie samodzielnie. Wiedza na temat autyzmu wśród lekarzy i terapeutów nie specjalizujących się w leczeniu tego zaburzenia jest znikoma. W szczególnie trudnej sytuacji są rodziny mieszkające na prowincji, gdzie brakuje specjalistycznych ośrodków. Osoby poszukujące pomocy często korzystają ze wsparcia innych rodziców dzieci autystycznych, którzy posiadają już w tej dziedzinie większe doświadczenie. Stanowią oni ogromne wsparcie dla tych rodziców, którzy nie wiedzą jeszcze czym jest autyzm oraz jak należy postępować w dotkniętym nim dzieckiem. Opiekunowie autystycznych dzieci muszą nauczyć się reagować na wysyłane przez nie wiadomości, a także tego, w jaki sposób egzekwować postawione przed nimi wymagania. Bardzo często okazuje się, że terapii potrzebują także rodzice, ponieważ początkowa opieka nad dzieckiem z autyzmem może stanowić dla nich duże obciążenie psychiczne.
Wsparcie doświadczonych rodziców jest bardzo istotne, jednak nie może ono zastępować specjalistycznej terapii. Chociaż liczba specjalistów w dziedzinie autyzmu dziecięco jest wciąż zbyt mała, to zdaniem rodziców otrzymane od takich osób wsparcie jest bezcenne zarówno dla dzieci, jak i dla nich samych.