Skip to content Skip to navigation

Autyzm- najpopularniejsze mity

Autyzm to zaburzenie mało znane przeciętnemu człowiekowi. Z tego względu powstało na jego temat wiele mitów, które warto obalić, aby ukazać prawdziwe oblicze autyzmu.
Wiele osób uważa, iż autystyczni ludzie to dziwacy, a jednocześnie geniusze. Na powstanie tego mitu wpłynęły między innymi filmy takie jak „Rain Man”, w którym główny bohater obdarzony jest szczególnym talentem matematycznym. W rzeczywistości jednak wyjątkowe uzdolnienia wśród osób z autyzmem zdarzają się nie częściej niż u osób zdrowych.
Kolejny mit mówi o tym, iż autyści niczego nie czują. Tak naprawdę takie osoby czują nawet więcej niż ludzie zdrowi, lecz często nie potrafią okazać tego tak jak inni. Wśród autystów można spotkać zarówno osoby zamknięte i zdystansowane, jak i bardzo emocjonalne. Tak samo wygląda sytuacja w przypadku odczuwania bólu fizycznego. Zdarzają się autyści o wysokim progu bólu, ale i inni, u których jest on obniżony. Na inny odbiór bodźców wpływają zaburzenia sensomotoryczne.
Nie do końca zgodne z prawdą nie jest także stwierdzenie, jakoby autystyczne dziecko trzeba było akceptować takim, jakim jest. Akceptacji potrzebuje każdy człowiek, jednak w tym przypadku nie może ona oznaczać zezwolenia na zachowania, które są nieakceptowane przez społeczeństwo i na które nie zgodziłoby się w przypadku zdrowej osoby.
Za mit należy również uznać opinię, iż autyzm jest całkowicie uleczalny. Dzięki właściwej terapii można ograniczyć skutki autyzmu i umożliwić człowiekowi cierpiącemu na to zaburzenie samodzielne życie, jednak całkowite pokonanie choroby jest niemożliwe. Słysząc o osobach, które wyszły z autyzmu, należy zatem uznać, iż postawiono im niewłaściwą diagnozę.
Ostatnim z najbardziej rozpowszechnionych mitów jest ten, iż z osobami autystycznymi nie można nawiązać kontaktu. Sytuacja w tym przypadku wygląda bardzo różnie, ponieważ niektórzy autyści nie mówią i pozostają zamknięci we własnym świecie, podczas gdy inni są otwarci, posiadają własne zainteresowania i dużą wiedzę. Trudność nawiązania kontaktu zależy przede wszystkim od stopnia nasilenia zaburzeń autystycznych, który może być różny.
 
 

Mity autyzmu:
^dotyczy tylko mężczyzn
^ jest uleczalny
^ jest  chorobą
^jest winą rodzicòw
^całkowita bezmowa
^nie mają żadnych zainteresowań
^ wszyscy autystycy zachowują się tak samo