Skip to content Skip to navigation

Autoagresja

Dział forum: 

AUtoagresja
W wielu przypadkach u dzieci autystycznych zaburzenia agresywne lub autoagresywne stanowią istotny problem, zarówno dla nich samych, jak i dla rodziców czy opiekunów w przedszkolu czy szkole. Zachowania te nie są przejawem wrogości. Według mnie są  przejawem frustracji, bólu lub lęku.
 

Zachowania trudne mogą wywołać:

  •  zmiana  rutyny,
  • nowe, stresujące, budzące lęk sytuacje, 
  • nieumiejętność komunikacji 
  • trudności z wyrażaniem uczuć i potrzeb,
  • zaburzenia integracji sensorycznej,
  • nowo poznane osoby

 

Pracuję z  autystykami w szkole specjalnej. Tłumaczę rodzicom,że podstawową zasadą pracy z dzieckiem powinno być nienagradzanie niewłaściwych zachowań, co często robią( nieumyślnie oczywiście). Nagradzaniem dla dziecka  jest  np. samo zwracanie na nie uwagi,gdy niewłaściwie się zachowuje.Rodzice powinni trudne zachowania starać się zastępować zachowaniami adaptacyjnymi. Też jestem mamą i wiem,że rozsądek to jedno a matczyne uczucie to drugie:-)

Pisze Pani (kasia w), zeby trudne zachowania zastępować zachowaniami adaptacyjnymi. Czy mogę prosić o dokładniejsze wyjaśnienie o jakie zachowania chodzi. Najlepiej podać przykłady takich zachowań.
Nie rozumiem także co Pani ma na myśli pisząc "niewłaściwe zachowanie dziecka". Prosiłaby o sprecyzowanie o co Pani chodziło.
Kiedy dziecko bawi się ostrym narzędziem, np. nożem to czy to jest niewłaściwe zachowanie? W moim odczuciu jest niewłaściwe. Dlatego nie rozumiem dlaczego miałabym nie reagować na takie zachowanie i pozwolić mu na zabawę, podczas której może zrobić sobie krzywdę.